روش اجرای قالب ستون

رایج ترین قالب بندی ستون در سازه های بتنی در ایران چیست؟

یکی از رایج ترین روش های قالب بندی ستون در ایران، استفاده از قالب فلزی مدولار هست.

مدولار یعنی اینکه ابعاد قالب کاملا متغییر است و از تکه های مختلفی تشکیل شده که می توان برای هر سازه ای با هر ابعاد ستونی استفاده کرد.

قالب فلزی به وفور یافت می شود و بیشترین استفاده برای قالب بندی ستون را در ایران دارد.

یکی از دلایل استفاده آن استحکام قالب فلزی است. البته معایبی هم دارد که چون جایگزین مناسب تری تا بحال برای آن در ایران رواج پیدا نکرده است(قالب های دیگری هم هست فقط رواج پیدا نکرده)، از این معایب چشم پوشی شده است.

این قالب ها در کارخانه های قالب سازی ساخته می شود و در ابعاد مختلفی طراحی می شود.

بعضا افرادی هم این قالب ها را در کارگاههایی توسط دستگاههای کارگاهی می سازند که البته کیفیت جوشکاری و رنگ آن مانند مدل های ساخته شده در کارخانه ها نیست.

این قالب چه بخشهایی دارد؟

1-مهمتری بخش قالب فلزی خود قالب اصلی است که معمولا طول همه آنها یک متر می باشد(البته در گاهی اوقات با طول 1/5 یا 2 متر هم ساخته می شود) و عرض آنها متغییر است که می تواند عرض  10، 15، 20، 25، 30 ، 35، 40، 45 و 50 سانتیمتری داشته باشد.

2-انواع کنج های قالب فلزی که در گوشه های قالب بندی استفاده می شود که متواند کنج داخلی یا بیرونی، کنج پخی ،کنج ماهیچه ای ،کنج صفر باشد.

3-در پشت قالب فلزی باید از انواع پشت بند و حمایت کننده مانند سولجر، قیدستون، پلتفرم، دوپیچ بزرگ وکوچک، لوله های داربستی، قید نگهدارنده ستون)و انواع اتصالات که در اندازه های مختلف وجود دارد استفاده کرد.

روش بستن قالب فلزی ستون چگونه است؟

ابتدا با ریسمان کشی امتداد ستونها، رامکای ستونها را نصب می کنیم.

قالب بندی ستون-رامکا-آکادمی عمران

برای مطالعه بیشتر در مورد رامکا، این مقاله را مطالعه نمایید.

بعد از نصب رامکا قالب ستون ها را با توجه به ابعاد هر یک و توجه به نوع کنج قالب بتن که کنج صفر داشته باشد یا کنج پخ انتخاب می کنیم.

کنج پخ برای زمانی است که بتن ستون در نهایت در دید معماری قرار می گیرد و یا اینکه بخواهیم با پخ کردن بتن گوشه ستون از تخریب آن لبه های ستون بعد از باز کردن قالب جلوگیری شود.

در اینجا از کنج های بیرونی استفاده می شود.

قالب بندی ستون-قالب کنج-آکادمی عمران

قالب های فلزی را باید با روغن چرب کرد تا بتن به آنها نچسبد، البته روغن زیادی نباید استفاده کرد که به داخل بتن نفوذ کند.

روغن های مخصوصی برای این کار وجود دارد. البته در ایران در 90 درصد کارها از روغن سوخته استفاده می شود که می توان از تعویض روغنی ها تهیه نمود.(منظور از روغن سوخته روغنی هست که از ماشین خارج می کنند و قابل استفاده برای خودرو نیست، در اصطلاح در اثر گرمای موتور سوخته شده است.)

با توجه به ارتفاع ستون قالب بندی را با استفاده از پین و گوه های قالب فلزی نصب می کنیم.

برای فهمیدن عرض هر یک از قالبها نیاز به اندازه گیری با متر نیست، بلکه اگر به لبه های قالب نگاه کنید و تعداد سوراخ های جای پین ها را بشمارید می توانید عرض قالب را متوجه شوید. فاصله هر سوراخ تا سوراخ بعدی 5 سانتیمتر است.

بطور مثال قالبی که 4 عدد سوراخ دارد یعنی قالب عرض 20 است.

چگونه قالب را شاقول کنیم؟

بعد از نصب قالب فلزی در صورتی که ابعاد ستون بزرگ تر از 50 در 50 هست از قید های لوله ای استفاده کنیم تا ستون تابیدگی پیدا نکند.

قالب بندی ستون-قید قالب-آکادمی عمران

سپس در پشت قالب با استفاده از جک و یا سیم، ستون ها را شاغول می کنند.

برای اینکه بدانیم ستون شاغول شده می توان از ریسمان و وزنه سنگینی که به آن آویزان شده استفاده کرد.

فاصله ریسمان تا قالب در بخش بالایی معمولا 20 سانتیمتر می گیرند، سپس در پایین قالب هم این فاصله را با متر اندازه گیری می کنند که اگر همان 20 سانتیمتر باشد یعنی قالب شاغول است.

قالب بندی ستون-شاغول کردن قالب-آکادمی عمران

این کار برای هر دو وجه عمود بر هم ستون باید انجام داد.

بعد از بتن ریزی هم ممکن است با فشار بتن قالب بندی ستون کمی ناشاغول شود که در شما بعد از بتن ریزی تا زمانی که هنوز بتن خشک نشده شاغول بودن را چک کنید.

قالب بندی ستون-متر کردن شاغولی ستون-آکادمی عمران

زمان باز کردن قالب بندی ستون؟

برای باز کردن قالب ستون دقت کنید ضربه محکمی به قالب بندی ستون وارد نشود که باعث بوجود آمدن ترک در بتن ستون می شود که بسیار مخرب است.

در ابن مورد می توانید مقاله زمان باز کردن قالب را مطالعه نمایید.